Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKalejdoskop firmowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 09:58:58
rosja, spółki, prawo, podatki

Organy rosyjskiej administracji państwowej i samorządowej nie mogą być wspólnikami spółki z o.o.

 

 

Najczęściej wybierane formy działalności gospodarczej w Rosji przez polskich przedsiębiorców to:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ros. OOO – общество с ограниченной ответственностью)
  • przedstawicielstwo
  • oddział, filia

 

W myśl przepisów prawa Federacji Rosyjskiej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółka, której kapitał zakładowy dzieli się na udziały w wysokości określonej w dokumentach założycielskich, a jej wspólnicy ponoszą ryzyko szkody w związku z działalnością spółki jedynie do wartości przysługujących im udziałów.

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały, których wysokość jest określona w dokumentach założycielskich. Wspólnik może mieć tylko jeden udział. Wysokość udziałów wspólników wyraża się w wartości nominalnej oraz w stosunku procentowym do wartości nominalnej kapitału zakładowego.

Zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może jedna lub więcej osób. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być założona przez inną jednoosobową spółkę kapitałową. Maksymalną liczbę wspólników ograniczono do 50.

Aby zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założyciele zawierają uchwałę (protokół, umowę itp.) o powołaniu spółki oraz zatwierdzają statut spółki, które stanowią dokumenty założycielskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W spółce jednoosobowej jedynym dokumentem założycielskim jest statut.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi co najmniej 10 tys. rubli.

Wspólnikowi przysługuje liczba głosów w stosunku do wysokości jego udziału w kapitale zakładowym spółki. Jednak ustawa lub dokumenty założycielskie spółki mogą stanowić inaczej.

Zgodnie z Ustawą 160-ФЗ spółki z kapitałem zagranicznym traktowane są tak samo, jak przedsiębiorstwa z kapitałem rodzimym: „status prawny działalności gospodarczej inwestorów zagranicznych nie może być gorszy od tego, jaki mają rosyjscy inwestorzy”.

Organem, który zajmuje się kontrolą i rejestracją osób prawnych jest Ministerstwo Podatków i Opłat. Ministerstwo prowadzi kontrolę nad podległymi mu urzędami skarbowymi w sprawach rejestracyjnych osób prawnych. Bezpośrednią rejestracją osób prawnych oraz wprowadzaniem zmian w rejestrze zajmują się urzędy skarbowe poszczególnych rejonów.

Na zasadach ogólnych możemy w Rosji zawiązać i zlikwidować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem zagranicznym (art. 20 ustawy N 160-ФЗ), prawo to przewiduje również Kodeks Cywilny Federacji Rosyjskiej (rozdział 4 Kodeksu), a także ustawa federalna z 8 lutego 1998 roku N 14-ФЗ o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

W odróżnieniu od prawa polskiego spółka z o.o. w Rosji ma prawo rozpoczęcia działalności gospodarczej po fakcie jej państwowej rejestracji. Ani ustawa, ani Kodeks, nie przewidują działalności tego rodzaju struktury w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w stanie organizacji, gdzie w Polsce taką możliwość przewiduje art. 161 Kodeksu spółek handlowych.

 

Ważne dla przedsiębiorców:

 

Prawo i tradycje w zakresie spółek handlowych charakteryzuje nadmierna koncentracja władzy przez dyrektora spółki. W celu uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości należy szczegółowo przygotować dokumenty założycielskie spółki rosyjskiej, oparte na prawie rosyjskim z uwzględnieniem przede wszystkim interesów polskiego wspólnika. Przy czym należy dokładnie określić zakres kompetencji władz spółki, a przede wszystkim dyrektora, ograniczając ją oraz poddając bieżącej kontroli wspólników i organów kontrolujących spółki.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Podolog Warszawski

Zabiegi podologiczne wykonywane w gabinecie z Warszawye obejmują diagnostykę i leczenie problemó...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Byggarbetare

Anställda från Polen. Beprövade byggare för ditt företag. Se vårt erbjudande. Byggsäsongen är i f...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Pozycjonowanie stron

Aby nowa strona szybko weszła na szczyt wyszukiwarki google i na długo zadomowiła się tam, musi b...
Polska - SZCZECIN 2022-01-20 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert