Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZakaz zakupu zagranicznego oprogramowania

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Szymczuk | 2015-12-15 13:19:51
wphi moskwa, it, bizneswrosji


W dniu 16 listopada 2015 r. przyjęta została Uchwała Rządu FR Nr 1236 w sprawie zakazu dopuszczenia zagranicznego oprogramowania w celu dokonywania zakupów na potrzeby państwowe i municypalne.

 

Dokument stanowi, że przy zakupach w ramach zamówień publicznych (na potrzeby państwowe i municypalne) zamawiający jest zobowiązany do zakupu rosyjskiego oprogramowania. Zapotrzebowanie na odpowiednie oprogramowanie musi zostać uzasadnione w trybie przewidzianym przez Ustawę federalną Nr 44-FZ z dnia 5 kwietnia 2013 r. w sprawie systemu kontraktowego w zakresie zakupu towarów, prac, usług dla zabezpieczenia potrzeb państwowych i municypalnych.

 

Z kolei Ustawa Federalna Nr 188-FZ z dnia 29 czerwca 2015 r. (dotyczy zmian wprowadzonych do Ustawy Federalnej w sprawie informacji, technologii informacyjnych i ochrony informacji oraz zmian do art. 14 Ustawy Federalnej w sprawie systemu kontraktowego w zakresie zakupu towarów, prac, usług dla zabezpieczenia potrzeb państwowych i municypalnych) przewidziała stworzenie jednolitego rejestru rosyjskich programów dla elektronicznych maszyn obliczeniowych i baz danych.

 

Rejestr tworzony jest w celu rozszerzenia wykorzystania rosyjskiego oprogramowania i potwierdzania jego pochodzenia rosyjskiego oraz w celu państwowego wspierania właścicieli prawnych tego oprogramowania. Oprogramowanie będzie uznawane za rosyjskie pod warunkiem wprowadzenia informacji do rejestru. Na listę zostanie włączone oprogramowanie pod warunkiem, że jego właścicielem jest spółka/instytucja, w której co najmniej 50% udziałów należy do podmiotów rosyjskich a suma wypłat licencyjnych dla obcokrajowców nie przewyższa 30% dochodu. Przyjęta Uchwała Rządu FR zatwierdza zasady tworzenia i prowadzenia tego rejestru. Zasady określają podstawy wyłącznego prawa właściciela, warunki włączenia takich informacji do rejestru i wykreślenia ich z rejestru, tryb przekazywania informacji włączanych do rejestru, tryb podejmowania decyzji w sprawie włączenia informacji do rejestru.

 

Zagraniczni producenci oprogramowania mogą zostać dopuszczeni do udziału w zamówieniach publicznych tylko i wyłącznie w przypadku, gdy danego rodzaju oprogramowania, określonego w zaproszeniu do składania ofert nie ma w ww. rejestrze.