Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSankt-Petersburg – aktualne informacje z branży motoryzacyjnej (na podstawie lokalnych mediów)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Miłosz Woźniak | 2017-02-09 14:58:21
branża motoryzacyjna, samochody, produkcja samochodów, montaż aut, petersburg, rosja, informacje gospodarcze, biznes, aktualności

Petersburski rynek samochodowy w 2016 r. odnotował 9% spadek. Fabryka Nissana w Petersburgu zwiększyła produkcję samochodów w 2016 r. o 8%. Ford Sollers zaczął dostarczać części karoserii do modelu Focus do sieci dilerskich. Wynajem samochodów na minuty w Petersburgu (car sharing).

Petersburski rynek samochodowy w 2016 r. odnotował 9% spadek.

W 2016 r. wyprodukowano 281 500 samochodów czyli o 9% mniej w porównaniu z wynikami 2015 roku. Analitycy podkreślają, że ostatni wzrost produkcji aut w Petersburgu odnotowano w 2013 roku, zaznaczając jednocześnie, że wynosił on tylko 1%. W ubiegłym roku największy spadek miał miejsce w grudniu – 17%. Było to związane z wcześniejszą świąteczną przerwą i zawieszeniem produkcji na ten okres przez petersburskie zakłady Hyundaia. Jednocześnie Hyundai został liderem produkcji aut w Petersburgu w 2016 roku. Udział w rynku stanowił 74%.

Siedem modeli produkowanych w Petersburgu znalazło się w TOP-25 najpopularniejszych samochodów w Federacji Rosyjskiej w 2016 r. Niekwestionowanym liderem został Hyundai „Solaris”, następnie KIA „Rio”, Hyundai „Creta”, Toyota „RAV4”, Toyota „Camry”, Nissan „Qashqai” i Nissan „X-Trail”.

 

Fabryka Nissana w Petersburgu zwiększyła produkcję samochodów w 2016 r. o 8%.

W 2016 r. fabrykę Nissana w Petersburgu opuściło 36,4 tys. aut. Odnotowany wzrost produkcji związany jest z wprowadzeniem dwóch nowych modeli – Qashqai i Murano. Tendencja wzrostowa ma szansę na kontynuację również w 2017 roku.

 

Ford Sollers zaczął dostarczać części karoserii do modelu Focus do sieci dilerskich.

Do tej pory elementy i części były dostarczane tylko do zakładów montażowych Ford Sollers w Wsiewołożsku (Obwód Leningradzki). Nowy projekt pozwoli zwiększyć wydajność dostawców i producentów Ford Sollers, skrócić czas realizacji zamówień i zmniejszyć zależność cen części od wahań kursowych walut. Wcześniej części karoserii, które trafiały do dilerów były importowane z Europy.

W pierwszej kolejności dilerzy otrzymają maski, drzwi i pokrywy bagażnika. Również w fabryce w Nabierieżnych Czełnach (Tatarstan) rozpoczęto testowy montaż części zamiennych. W przyszłości części zamienne do modeli Ford EcoSport i Fiesta mają także powstawać w Rosji.

Ford Focus montowany jest w fabryce Ford Sollers w Wsiewołożsku. Udział lokalnych dostawców dla zakładów Forda w Rosji wynosi 50%.

Spółka joint venture Ford Sollers posiada w Federacji Rosyjskiej trzy fabryki: w Tatarstanie (Nabierieżnyje Czełny i Ełabuga) i niedaleko St. Petersburgu (Wsiewołożsk).

 

Wynajem samochodów na minuty w Petersburgu (car sharing).

Komitet Petersburga ds. infrastruktury transportowej zaprezentował projekt „Delimobil” (automatyczna wypożyczalnia samochodów car sharing). Projekt wdrażany jest przez Włochów. Miejska wypożyczalnia posiada obecnie 100 aut, a do końca roku ich liczba ma wzrosnąć do 300. Korzystanie z samochodów może odbywać się tylko w obrębie petersburskiego KAD-u (obwodnica Petersburga). Koszt wynajmu wynosi 7-10 rubli w zależności od taryfy. Projekt funkcjonuje już w Moskwie.

 

Opr. Miłosz Woźniak