Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 10:21:52
rosja, prawo, windykacje, sądy, ue

Polscy przedsiębiorcy starają się ze swoimi partnerami rosyjskimi negocjować umowy handlowe oparte na prawie polskim, co może stwarzać problemy, gdy umowa nie jest realizowana przez stronę rosyjską i sprawa jest kierowana na drogę postępowania sądowego w Polsce.

 

Po pierwsze niezbędne jest uzyskanie wyroku w Polsce, co - biorąc pod uwagę długie terminy rozpatrywania spraw przez nasze sądy - może trwać dość długo.

Następnym wymogiem jest uprawomocnienie wyroku i nadanie mu klauzuli wykonalności. W dalszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek o uznanie wyroku sądu zagranicznego (w tym przypadku polskiego wyroku) na terenie Federacji Rosyjskiej i dopiero później kierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego na terenie Rosji. Procedura jest czasochłonna i może zająć nawet rok.

Zaleca się zawarcie umowy, opartej na prawie rosyjskim. Postępowanie w sądzie arbitrażowym, np. w Moskwie, przebiega stosunkowo szybko. Nakaz zapłaty powinien zostać wystawiony w ciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku do sądu. Koszty sądowe w Rosji też są stosunkowo niewysokie. Maksymalna opłata sądowa wynosi obecnie 100 000 rubli, czyli około 10 000 zł. Wysokość kosztów zastępstwa procesowego zależy od wartości dochodzonej kwoty i złożoności sprawy, ustala się ją indywidualnie w zależności od sytuacji, ale jest tańsza niż w Polsce.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert