Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek opakowań spożywczych w Rosji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2016-06-14 12:57:24
opakowania, rynek opakowań spożywczych, rosja, opracowanie rynkowe

Wg szacunków firmy Euromonitor International rynek opakowań dla przetworzonych produktów spożywczych w Europie Wschodniej osiągnął 158,6 mld sztuk w 2015 r. W porównaniu z takimi krajami jak Węgry, Polska i Rumunia, w których rynek odnotował wzrost na poziomie 2-3%, w Rosji, w związku z kryzysem gospodarczym, branża „skurczyła się” o 1%.

op

Opracował: Zbigniew Ekiert, I Sekretarz, WPHI Moskwa

 

W ciągu ostatnich 5 lat rosyjski rynek opakowań dla produktów spożywczych stopniowo rósł. W 2015 r. wielkość rynku szacowana była na 93,3 mld sztuk opakowań, czyli o 13% więcej niż 2010 r. Rozwój branży spowodowany był przede wszystkim stałym wzrostem rynku produktów spożywczych, zmianami preferencji konsumenckich w stronę produktów zapakowanych, aktywną ekspansją współczesnych formatów handlu detalicznego w regionach, pojawieniem się na rynku nowych rozwiązań i typów opakowań.

 

Trudna sytuacja gospodarcza Rosji doprowadziła do nieznacznego spadku branży w 2015 r. W wyniku dewaluacji rosyjskiej waluty oraz wzrostu cen na produkty spożywcze, rosyjscy konsumenci zaczęli wyraźnie oszczędzać, co bezpośrednio przełożyło się na dynamikę branży opakowaniowej. Pomimo dużego udziału w rynku rosyjskich producentów opakowań, ich uzależnienie od surowców pochodzących z importu doprowadziło do wzrostu cen na opakowania. To z kolei zmusiło rosyjskich producentów artykułów żywnościowych do przestawienia się na tańsze rodzaje opakowań celem utrzymania poziomu cen na gotowe produkty.

 

wykres1Rynek opakowań spożywczych w Rosji

 

Największym objętościowo segmentem rynku opakowań w Rosji jest segment opakowań miękkich z udziałem 62% rynku. Opakowania miękkie produkowane są z różnych materiałów, w szczególności z plastiku, aluminium, papieru lub ich kombinacji. Najbardziej rozpowszechnionym typem opakowania miękkiego jest folia plastikowa. Najdynamiczniej rozwijającym się natomiast jest segment tzw. opakowań pouch. Pomimo iż udział tego typu opakowań na rynku nadal jest stosunkowo mały to staje się coraz bardziej popularny, ponieważ jest wygodny w użyciu i przechowywaniu oraz ekonomiczny. Umacnia się pozycja opakowań pouch w segmencie majonezów i sosów, żywności dla dzieci, jogurtów, przypraw oraz czekoladowych wyrobów cukierniczych. W 2015 r. ich udział w rynku wyniósł 3%.

 

Drugą pozycję pod względem wielkości i z 16-procentowym udziałem w rynku zajął segment opakowań z twardego plastiku. Ponad połowę danej kategorii stanowią plastikowe kontenery i kubki, które wykorzystywane są w pierwszej kolejności do pakowania jogurtów i deserów, śmietanki, sera białego i topionego, dań gotowych itp. Kolejne miejsce posiadają opakowania PET stosowane w segmencie olejów, mleka, napojów bezalkoholowych i piwa.

 

Najdynamiczniej rozwijającym się segmentem na rosyjskim rynku opakowań spożywczych jest segment kontenerów kartonowych, który w ciągu ostatnich kilku lat rósł w tempie 5% rocznie. W większości są to pudełka stosowane do przechowywania żywności na półkach – dotyczy to m.in. gotowych dań, suchych kasz dla dzieci, produktów zamrożonych (pizza, desery, ciasta), mleka w proszku itp.

 

Kartonowe opakowania dla płynów Tetra-Pak zajmowały zaledwie 6% rynku opakowań spożywczych w Rosji w 2015 r.

 

Udział opakowań szklanych w 2015 r. stanowił 5% rynku. Stosowane są one w pierwszej kolejności w segmencie żywności dla dzieci oraz sosach i przyprawach. Dzięki swoim zaletom, ale również ze względu na wyższą wartość, opakowania szklane cieszą się popularnością przede wszystkim w segmencie premium. Przykładowo, ponad połowa gotowej żywności dla dzieci, oliwy, sosów sojowych czy warzyw marynowanych obecnych na rynku dostępna jest w szkle.

 

Najmniejszy udział w rynku opakowań spożywczych posiada segment opakowań metalowych – 4%. W większości są to puszki wykorzystywane do pakowania konserw mięsnych i rybnych, owoców i warzyw oraz napojów.

w2 Struktura rynku opakowań spożywczych w Rosji w 2015 r.

Źródło: Euromonitor International

 

Euromonitor International prognozuje wzrost rynku opakowań spożywczych w Rosji w ciągu najbliższych 5 lat na poziomie maksymalnie 2% rocznie ze względu na trudną sytuację gospodarczą, powolną odbudowę popytu konsumenckiego na artykuły spożywcze i w rezultacie zwiększony wpływ czynnika ceny na wybór opakowania.

 

Źródło: Package and Packaging Magazine

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna PCV

Okna Toruń Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na wygląd i ...
Polska - TORUŃ 2021-10-14 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Film, Turystyka, sport i rekreacja, Transport i logistyka Zobacz ofertę

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych – czynności on site i off site Pozycjonowanie witryn ...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość online

Księgowość dla przedsiębiorców Prowadzenie firmy wiąże się wprost z koniecznością prowa...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert