Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWyniki handlu Polski z Obwodem Kaliningradzkim (dane statystyki celnej Rosji)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Łuszczyk | 2016-10-03 12:50:17
wyniki handlu polski z obwodem kaliningradzkim (dane statystyki celnej rosji)


Dostawy z Polski do Obwodu Kaliningradzkiego

Według danych statystyki celnej FR w styczniu – czerwcu 2016 r. łączny import OK wyniósł 2.727,6 mln USD (spadek o 39%).

 

Polski eksport do OK w styczniu – czerwcu 2016 r. wyniósł 164,4 mln USD (spadek o 22%) – 8 miejsce wśród dostawców zagranicznych. Dostawy z Polski do OK stanowiły 6% importu OK oraz 9,4% polskiego eksportu do Rosji.

 

Największe grupy/pozycje towarowe w polskim eksporcie do OK w I połowie 2016 r.:

  • Przemysł chemiczny, tworzywa sztuczne – 46,6 mln USD, 28,3% eksportu (wzrost o 5,4%). W I połowie 2016 r. nastąpił wzrost dostaw wyrobów chemii organicznej oraz środków kosmetycznych i toaletowych, a także nawozów. Spadły natomiast dostawy wyrobów z tworzyw sztucznych, środków myjących i czyszczących, a także farb i lakierów.
  • Artykuły rolno – spożywcze – 25,3 mln USD, 15,3% eksportu (wzrost o 20,7%). W I połowie 2016 r. zwiększyły się dostawy w grupie roślin, nasion, w tym szczególnie kwiatów oraz cukru, a także produktów zbożowych. Zmniejszyły się natomiast dostawy różnych produktów spożywczych, przetworów owocowo – warzywnych oraz wyrobów tytoniowych.
  • Drewno i wyroby z drewna (artykuły celulozowo – papiernicze) – 24,1 mln USD, 14,6% eksportu (spadek o 39%). Zmniejszyły się dostawy wyrobów z drewna, głównie płyt, a także w mniejszej skali papieru, tektury oraz wyrobów z papieru i tektury.
  • Maszyny i urządzenia – 21,3 mln USD, 12,9% eksportu (spadek o 49%). O spadku eksportu w danym segmencie zadecydowało przede wszystkim zmniejszenie dostaw wyrobów elektrycznych oraz w grupie jednostek pływających, a także w mniejszym stopniu w przemyśle motoryzacyjnym. Dostawy urządzeń mechanicznych zwiększyły się o 20%.
  • Metale i wyroby z metalu – 15,0 mln USD, 9,1% eksportu (spadek o 31%). Zmniejszyły się dostawy w większości pozycjach, w tym metali żelaza, wyrobów z metali żelaza, miedzi i wyrobów, aluminium i wyrobów, pozostałych wyrobów z metali.
  • Wyroby przemysłu lekkiego – 14,9 mln USD, 9,1% eksportu (wzrost o 64%). Zwiększają się dostawy w większości pozycjach - m.in. wyrobów odzieżowych z dzianin, innych wyrobów odzieżowych, pozostałych wyrobów gotowych, w tym odzieży używanej, a także obuwia.
  • Materiały budowlane, szkło – 8,0 mln USD, 4,8% eksportu (spadek o 47%). Nastąpił spadek m.in. wyrobów ceramicznych; kamieni, gipsu, cementu itp., a także wyrobów z kamieni, gipsu, cementu itp. oraz szkła.
  • Meble – 7,0 mln USD, 4,2% eksportu (spadek o 40%).

 

Podstawowe tendencje w polskim eksporcie w I połowie 2016 r.:

  • polskie dostawy do OK w I połowie 2016 r. zmniejszyły się o 22%, co było wskaźnikiem prawie dwukrotnie (o 17 punktów procentowych) niższym niż spadek łącznego importu regionu (spadek o 39%),
  • pomimo spadku polskiego eksportu do OK, polscy eksporterzy utrzymali wiodące pozycje w dostawach szeregu towarów, co świadczy o ich konkurencyjności w warunkach ogólnej tendencji zamiany importu na produkcję krajową w Rosji. W I połowie 2016 r. Polska zajmowała pierwsze miejsce w dostawach do OK 21 pozycji towarowych (w 2015 r. polscy eksporterzy byli liderami w 20 pozycjach).

Dostawy z OK do Polski w I połowie 2016 r.

Łączny eksport OK w styczniu – czerwcu 2016 r. wyniósł 621,8 mln USD (spadek o 70%).
Polski import z OK w styczniu – czerwcu 2016 r. wyniósł 40,5 mln USD (spadek o 47%) – 4 odbiorca towarów z OK.

W dostawach z OK do Polski przeważają odpady przemysłu spożywczego wykorzystywane m.in. w przemyśle paszowym – 26,6 mln USD (66% dostaw). Ponadto dostarczane są do Polski m.in. złom i odpady metali żelaza, wyroby tytoniowe i niektóre inne towary.

Źródło: kaliningradzki urząd celny (statystyka celna FR)


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert