Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDownisizing w branży spożywczej – rosyjscy producenci zmniejszają opakowania

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Miłosz Woźniak | 2016-11-24 14:24:58
downsizing, rosja, branża spożywcza, żywność, sklepy sieciowe, nabiał, konsumpcja

Najwięksi producenci powiadomili petersburskie sieci handlowe o stosowaniu downsizingu –czyli o obniżeniu ceny kosztem mniejszej objętości lub masy produktu.

Wzrost kosztów produkcji z jednoczesnym obniżeniem dochodów konsumentów zmusza producentów produktów żywnościowych nie tylko do podwyższania cen, ale także i zmniejszania objętości opakowań. Jeżeli w zeszłym roku najaktywniej były modyfikowane rozmiary opakowań mleka, słodyczy i przekąsek, to w tym roku kolej przyszła na producentów piwa.

Z downsizingu zmuszeni są korzystać m. in. producenci produktów mlecznych. Gigant „Danone-Unimilk” w tym roku zaczął produkować śmietanę „Prostokvashyno” («Простоквашино») o wadze 315 gramów zamiast 350. To już druga korekta od początku kryzysu: wcześniej, w 2015 roku, została zmniejszona objętość mleka „Prostokvashyno” z 1 litra do 0,93.

Inny międzynarodowy producent „Mondelēz”, rok temu aktwnie obniżał wagę koszyka konsumenckiego. Na przykład, takie „bestsellery” jak Milka i Alpen Gold, zmniejszyły się ze 100 do 90 grammów, a „Vozdushnyj” («Воздушный» ) z 90 do 85 grammów, ciasteczka „Jubilejnoje” («Юбилейное») ze 130 do 126 gramów, a później do 112 gramów.

„Najwięcej przypadków downsizingu miało miejsce w 2015 r. Było to spowodowane czynnikami makroekonomicznymi jak również chęcią zachowania dostępności naszych produktów dla konsumentów w warunkach gwałtownego spadku realnych dochodów ludności” – skomentowano w służbie prasowej firmy Mondelez.

W 2016 roku wzrost kosztów surowców na rynkach międzynarodowych oraz silne wahania kursów walut nadal wywierają presję na ostateczną cenę produktu. Bezskuteczną okazała się próba zniwelowania negatywnego wpływu na cenę za pomocą optymalizacji zakupów i łańcucha dostaw. Producenci, aby nie rezygnować z jakości, znów zostali zmuszeni do redukcji ilości produktu w opakowaniu, podkreśla „Mondelēz". Masa gumy do żucia X-Fresh spadła z 18 do 16 gramów.

Co się tyczy preferencji konsumentów, obawy producentów są uzasadnione. Jak pokazał sondaż rosyjskiej Fundacji „Opinia Publiczna” , w okresie ostatnich sześciu miesięcy znacząco oszczędzać na jedzeniu zaczęło 41% Rosjan.

Utrzymanie cen za pomocą downsizingu w dłuższej perspektywie będzie nieskuteczne. Zdaniem specjalistów inflacja z jawnej, stanie się po prostu ukrytą. "Downsizing daje producentom chwilową przewagę konkurencyjną — konsument widzi niższą cenę, ale nie rozumie, że objętość również się zmniejszyła" — komentuje dyrektor handlowy sieci „Real”("Реалъ") Władimir Kuczeruk. Jednak w ślad za jednym graczem, inni także zaczynają modyfikować ilości, a chwilowy spadek ceny później się zaciera.

Na przykład, taka sytuacja miała miejsce w segmencie kawy. W ciągu ostatnich kilku lat opakowanie konsekwentnie "traciło na wadze" z 200 do 190 i potem do 150 gramów. Przy czym robiły to jednocześnie wiodące marki „Jacobs”, „Nescafe”, „Strauss”, „Jockey" («Жокей»), „Chibo” i inni.

Downsizingową kampanię w największej skali prowadzi obecnie firma „Bałtika” («Балтика»). We wrześniu – październiku br. nastąpiła zmiana objętości butelek z 0.5 do 0.47, a puszek aluminiowych z 0.5 do 0.45 l. „Poszły pod nóż” takie marki jak „Bałtika”, («Балтика»), „Žatecký Gus”, „Calsberg”, „Koff”, „Nevskoje” («Невское»), „Tuborg”, ” Holsten”.

Firma poinformowała, że zmiana dotyczy 55 pozycji, czyli 40% całego asortymentu.

„Na wadze ucierpiał” również Heineken. Od 1 października br. producent zmniejszył wielkość butelek piwa "Ohota kriepkoje" z 0,48 do 0,45 l.

Parę miesięcy wcześniej „Effes-Miller” oznajmił, że rozmiar butelki plastikowej „Bielyj medvied’” («Белый медведь») i „Gold mine beer” zmniejszy się z 2,5 do 2,37 litra.

Natomiast butelka PET z nowego roku musi przymusowo „odchudzić się”, ponieważ od 1 stycznia 2017 r.wchodzi w życie zakaz sprzedaży alkoholu w plastikowych butelkach objętości powyżej 1,5 l.

Producenci piwa twierdzą, że proces zmiejszania objętości na rzecz utrzymania stałej ceny jest motywowany troską o klienta – „zapobiega on sięganiu po cenowo atrakcyjniejszy nielegalny/niespożywczy alkohol”, podaje „Bałtika”. Co więcej, zmniejszając objętość piwa firma walczy z nadużywaniem alkoholu i formuje kulturę odpowiedzialnej konsumpcji.

 

Źródło: Fontanka.ru (autor Galina Bojarkova)

Opr. Wiktoria Świderska, praktykantka

WPHI w Sankt-Petersburgu

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Podłogarnia | Podłogi Olsztyn | Panele | Drzwi

Podłogarnia to Lider sprzedaży i montażu drzwi i podłóg w Olsztynie. Posiadamy najlepszy team mon...
Polska - OIsztyn 2021-09-22 Dodał: Sebastian Nowak Wyposażenie wnętrz, Drzwi i okna, Meble Zobacz ofertę

Agencja Reklamowa Olsztyn | Studio Reklamy | Agencja Marketingowa | Reklama Olsztyn

Agencja Reklamowa z Olsztyna oferuje profesjonalne usługi reklamowe dla firm z Olsztyna, jak i ca...
Polska - Olsztyn 2021-09-20 Dodał: Sebastian Wieczorek Media i reklama Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert