Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEksport produktów spożywczych w 2016 roku spadnie do 15 mld USD

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Miłosz Woźniak | 2016-12-23 17:37:24
branża spożywcza, rosja, eksport, import, produkty spożywcze, artukuły spożywcze, żywność

Eksport produktów spożywczych w 2016 roku spadnie do 15 mld USD – przewiduje Minister Rolnictwa Federacji Rosyjskiej Aleksander Tkaczew. Przewidywania Rosyjskiego Instytutu Rynków Rolnych (IKAR) są jednak bardziej optymistyczne.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku Rosja wyeksportowała produkty rolne i spożywcze o wartości 10 mld USD, czyli o 5% więcej, niż w roku ubiegłym. Wzrost ten został osiągnięty dzięki zwiększeniu dostaw oleju roślinnego oraz pszenicy. Ponadto w okresie od stycznia do września o 60% wzrósł także eksport przetworów mięsnych, przekraczając 150 tys. ton. Jak przewiduje Tkaczew, eksport produktów rolnych i spożywczych z Rosji w roku 2016 wyniesie ostatecznie 15 mld USD.

Import produktów spożywczych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku spadł o 10% i wyniósł 15 mld USD. Spadek ten był spowodowany głównie zmniejszeniem dostaw mięsa o 42%, a także drobiu (-27%), ryb (-12%) oraz serów (-33%). Do końca roku import powinien wynieść 20 mld USD. Jak podaje służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Rolnej FR przy utrzymaniu dotychczasowego poziomu państwowego wsparcia do roku 2020 Rosja będzie w stanie wyrównać poziom importu i eksportu, które osiągną wartość 22 mld USD.

W roku 2015 eksport produktów rolnych i spożywczych z Rosji wynosił około 16,2 mld USD, zmniejszając się w stosunku do roku poprzedniego o 14,8%. W bieżącym roku eksport powinien być nieco wyższy, niż w roku ubiegłym – przewiduje dyrektor generalny Rosyjskiego Instytutu Rynków Rolnych (IKAR) Dmitrij Rylko, nie zgadzając się tym samym z ocenami Ministerstwa Gospodarki Rolnej. "Według naszych szacunków, wartość eksportu wyniesie ostatecznie 17 mld USD, natomiast wartość importu – 24 mld USD" – poinformował Rylko w rozmowie z portalem "Agroinvestor.ru".

Według danych Federalnej Służby Celnej, w roku 2015 biorąc pod uwagę ogólną wartość eksportu, ponad jedna trzecia, czyli 5,7 mld USD stanowiły zboża. Najszybciej, bo aż o 63,4%, wzrósł eksport warzyw, korzeni i bulw. Kwota z ich sprzedaży wyniosła 402,5 mln USD. Eksport roślin strączkowych wzrósł o 53% i osiągnął wartość 322,4 mln USD, natomiast sprzedaż podrobów mięsnych zwiększyła się o 11,7% do wartości 117 mln USD. Import produktów rolnych spadł o 33,7% do sumy 26,5 mld USD. W ubiegłym roku największe ograniczenia importu dotyczyły takich produktów jak olej słonecznikowy, sojowy oraz bawełniany – zmniejszył się o 62,1%, do 3,3 tys. ton.

 

Źródło: www.agroinvestor.ru (autor Ekaterina Diatlovskaya)

Opr. Eliza Szpejnowska, praktykantka

WPHI w Sankt-Petersburgu

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

ActCAD 2022 Pro (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 Professional (licencja wieczysta ESD) ActCAD PRO to nowoczesne oprogramowanie 2D/3...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa Zobacz ofertę

ActCAD 2022 BIm (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 BIM (licencja wieczysta ESD) ActCAD BIM to nowoczesne oprogramowanie 3D CAD z funk...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Handel, IT/ICT, Sektor kreatywny, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska Zobacz ofertę

Okna PCV

Okna Toruń Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na wygląd i ...
Polska - TORUŃ 2021-10-14 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Film, Turystyka, sport i rekreacja, Transport i logistyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert