Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEksport produktów spożywczych w 2016 roku spadnie do 15 mld USD

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Miłosz Woźniak | 2016-12-23 17:37:24
branża spożywcza, rosja, eksport, import, produkty spożywcze, artukuły spożywcze, żywność

Eksport produktów spożywczych w 2016 roku spadnie do 15 mld USD – przewiduje Minister Rolnictwa Federacji Rosyjskiej Aleksander Tkaczew. Przewidywania Rosyjskiego Instytutu Rynków Rolnych (IKAR) są jednak bardziej optymistyczne.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku Rosja wyeksportowała produkty rolne i spożywcze o wartości 10 mld USD, czyli o 5% więcej, niż w roku ubiegłym. Wzrost ten został osiągnięty dzięki zwiększeniu dostaw oleju roślinnego oraz pszenicy. Ponadto w okresie od stycznia do września o 60% wzrósł także eksport przetworów mięsnych, przekraczając 150 tys. ton. Jak przewiduje Tkaczew, eksport produktów rolnych i spożywczych z Rosji w roku 2016 wyniesie ostatecznie 15 mld USD.

Import produktów spożywczych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku spadł o 10% i wyniósł 15 mld USD. Spadek ten był spowodowany głównie zmniejszeniem dostaw mięsa o 42%, a także drobiu (-27%), ryb (-12%) oraz serów (-33%). Do końca roku import powinien wynieść 20 mld USD. Jak podaje służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Rolnej FR przy utrzymaniu dotychczasowego poziomu państwowego wsparcia do roku 2020 Rosja będzie w stanie wyrównać poziom importu i eksportu, które osiągną wartość 22 mld USD.

W roku 2015 eksport produktów rolnych i spożywczych z Rosji wynosił około 16,2 mld USD, zmniejszając się w stosunku do roku poprzedniego o 14,8%. W bieżącym roku eksport powinien być nieco wyższy, niż w roku ubiegłym – przewiduje dyrektor generalny Rosyjskiego Instytutu Rynków Rolnych (IKAR) Dmitrij Rylko, nie zgadzając się tym samym z ocenami Ministerstwa Gospodarki Rolnej. "Według naszych szacunków, wartość eksportu wyniesie ostatecznie 17 mld USD, natomiast wartość importu – 24 mld USD" – poinformował Rylko w rozmowie z portalem "Agroinvestor.ru".

Według danych Federalnej Służby Celnej, w roku 2015 biorąc pod uwagę ogólną wartość eksportu, ponad jedna trzecia, czyli 5,7 mld USD stanowiły zboża. Najszybciej, bo aż o 63,4%, wzrósł eksport warzyw, korzeni i bulw. Kwota z ich sprzedaży wyniosła 402,5 mln USD. Eksport roślin strączkowych wzrósł o 53% i osiągnął wartość 322,4 mln USD, natomiast sprzedaż podrobów mięsnych zwiększyła się o 11,7% do wartości 117 mln USD. Import produktów rolnych spadł o 33,7% do sumy 26,5 mld USD. W ubiegłym roku największe ograniczenia importu dotyczyły takich produktów jak olej słonecznikowy, sojowy oraz bawełniany – zmniejszył się o 62,1%, do 3,3 tys. ton.

 

Źródło: www.agroinvestor.ru (autor Ekaterina Diatlovskaya)

Opr. Eliza Szpejnowska, praktykantka

WPHI w Sankt-Petersburgu

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert