Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMinister gospodarki: inflacja na szczytowym poziomie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 17:31:13
rosja, gospodarka, inflacja

Inflacja w Rosji, która wzrosła w następstwie osłabienia rubla, osiągnęła szczytowy poziom blisko 17 proc. w skali roku, ale na przełomie 2015/16 roku powinna powrócić do poziomu poniżej 10 proc. - ocenił w połowie marca 2015 r. minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew.

"Szczyt inflacji nie minął, ale osiągnęliśmy najwyższy punkt i prawdopodobnie pozostaniemy na tym poziomie przez pewien czas" - powiedział Ulukajew. "Myślę, że przez dość długi okres, półtora miesiąca lub dwa, będziemy (na poziomie) poniżej lub około 17 procent wzrostu cen w skali roku" - dodał.

 

 

Jednocześnie zwrócił uwagę, że rubel w ostatnich tygodniach umacnia się po raptownym spadku w grudniu i styczniu. Jako bardzo prawdopodobne ocenił, że do końca 2015 - początku 2016 roku "inflacja powróci do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 procent".

Instytut Gajdara w Moskwie, którego eksperci są konsultantami władz Rosji, ogłosił 6 marca prognozy, według których inflacja wzrośnie w 2015 roku do 17,1 procent. Natomiast Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, którym kieruje Ulukajew, jeszcze w lutym przewidywało, iż inflacja wyniesie 12,2 procent.

 

Źródło: PAP