Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMFW prognozuje spowolnienie gospodarcze Rosji i jej sąsiadów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 17:46:14
rosja, gospodarka, mfw

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował w kwietniu 2015 r. swe wcześniejsze prognozy dla Rosji i jej sąsiadów i prognozuje kryzys w samej Rosji, który odbije się negatywnie na sąsiednich gospodarkach.

Jeszcze jesienią 2014 roku eksperci MFW oczekiwali, że rosyjska gospodarka będzie nadal rosła w roku 2015, ale efekty zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę, gwałtowne załamanie kursu rubla w grudniu oraz spadek cen ropy zmieniły rokowania Funduszu.

W jego ocenie wysokie stopy procentowe, które Bank Rosji podniósł w nadziei na ustabilizowanie kursu waluty, znacznie ograniczyły dostępność kredytu, a zatem zdusiły też rozwój gospodarczy.

W rezultacie Rosja i cały "region poradziecki (poza krajami bałtyckimi) prawdopodobnie wejdzie w recesję w roku 2015" - głosi prognoza MFW.

 

 

Fundusz zakłada, że ujemny wzrost gospodarczy (rzędu minus 3,8 proc.) utrzyma się przez cały rok 2015, a w roku 2016 będzie wynosił minus 1,1 proc.

Główny ekonomista MFW Olivier Blanchard powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w ramach wiosennej sesji Funduszu oraz Banku Światowego, że "nie można również wykluczyć kryzysu w Grecji".

Zdaniem Blancharda, gdyby doszło do takiego załamania, "wydarzenie to zdestabilizowałoby rynki finansowe" na świecie.

Niemniej rokowania dla światowej gospodarki są lepsze niż w roku ubiegłym, gdyż "ryzyka makroekonomiczne nieznacznie zmalały” - powiedział Blanchard.

Główny ekonomista MFW uznał też, że "nietypowo duże wahnięcia" na rynku wymiany walutowej, połączone ze znacznym umocnieniem dolara "można uznać za korektę, które jest dobrą wiadomością dla światowej gospodarki".(PAP)