Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKair i Moskwa chcą zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Egipcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-16 09:43:48
rosja, egipt, energetyka

Kair i Moskwa podpisały w lutym 2015 r. wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie - ogłosił prezydent Abd el-Fatah es-Sisi podczas wizyty przywódcy Rosji Władimira Putina w Egipcie.

Rosja i Egipt "podpisały protokół ustaleń dotyczący budowy elektrowni jądrowej do produkcji energii elektrycznej w regionie Ad-Daba" na północy Egiptu - oświadczył Sisi.

Na początku lat 80., za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, Egipt rozważał budowę elektrowni jądrowej w Dabie, ale projekt został zawieszony po katastrofie w Czarnobylu z 1986 roku.

Putin sprecyzował, że elektrownia powstanie, jeśli obie strony osiągną ostateczne porozumienie w tej sprawie.

 

 

Jak powiedział szef rosyjskiego koncernu Rosatom Siergiej Kirijenko, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, "chodzi o budowę elektrowni jądrowej z użyciem rosyjskiej technologii, składającej się z czterech bloków dużej mocy, po 1200 megawatów każdy".

Dodał, że będzie to elektrownia nowej generacji, "postfukushimowska", oraz że Rosja jest gotowa udzielić kredytu na jej budowę.

Podczas wizyty Putina Rosja i Egipt postanowiły zacieśniać współpracę w dziedzinach energii, inwestycji i turystyki. Według agencji AP podpisano m.in. porozumienia w sprawie zwiększenia inwestycji w sektor gazowy oraz utworzenia rosyjskiej strefy przemysłowej wzdłuż Kanału Sueskiego.

"Porozumieliśmy się w sprawie kontynuacji współpracy wojskowej między naszymi krajami, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji" - dodał Sisi, w którego kraju siły bezpieczeństwa padają ofiarą ataków terrorystycznych. (PAP)

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

ActCAD 2022 Pro (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 Professional (licencja wieczysta ESD) ActCAD PRO to nowoczesne oprogramowanie 2D/3...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa Zobacz ofertę

ActCAD 2022 BIm (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 BIM (licencja wieczysta ESD) ActCAD BIM to nowoczesne oprogramowanie 3D CAD z funk...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Handel, IT/ICT, Sektor kreatywny, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska Zobacz ofertę

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert