Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKair i Moskwa chcą zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Egipcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-06-16 09:43:48
rosja, egipt, energetyka

Kair i Moskwa podpisały w lutym 2015 r. wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie - ogłosił prezydent Abd el-Fatah es-Sisi podczas wizyty przywódcy Rosji Władimira Putina w Egipcie.

Rosja i Egipt "podpisały protokół ustaleń dotyczący budowy elektrowni jądrowej do produkcji energii elektrycznej w regionie Ad-Daba" na północy Egiptu - oświadczył Sisi.

Na początku lat 80., za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, Egipt rozważał budowę elektrowni jądrowej w Dabie, ale projekt został zawieszony po katastrofie w Czarnobylu z 1986 roku.

Putin sprecyzował, że elektrownia powstanie, jeśli obie strony osiągną ostateczne porozumienie w tej sprawie.

 

 

Jak powiedział szef rosyjskiego koncernu Rosatom Siergiej Kirijenko, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, "chodzi o budowę elektrowni jądrowej z użyciem rosyjskiej technologii, składającej się z czterech bloków dużej mocy, po 1200 megawatów każdy".

Dodał, że będzie to elektrownia nowej generacji, "postfukushimowska", oraz że Rosja jest gotowa udzielić kredytu na jej budowę.

Podczas wizyty Putina Rosja i Egipt postanowiły zacieśniać współpracę w dziedzinach energii, inwestycji i turystyki. Według agencji AP podpisano m.in. porozumienia w sprawie zwiększenia inwestycji w sektor gazowy oraz utworzenia rosyjskiej strefy przemysłowej wzdłuż Kanału Sueskiego.

"Porozumieliśmy się w sprawie kontynuacji współpracy wojskowej między naszymi krajami, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji" - dodał Sisi, w którego kraju siły bezpieczeństwa padają ofiarą ataków terrorystycznych. (PAP)