Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Informacje gospodarcze z Rosji/Obwodu Kaliningradzkiego (na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu)

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Łuszczyk | 2017-01-20 13:53:58
  informacje gospodarcze z rosji/obwodu kaliningradzkiego (na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu)


  1. Plany rozwoju produkcji farmaceutycznej w Obwodzie Kaliningradzkim

  Według Andrieja Gorochowa, w ciągu dwóch lat w park przemysłowy EKOBALTIK w rejonie bagrationowskim zostanie zainwestowanych 2 mld rubli. Inwestycje obejmą: oddział produkcji substancji farmaceutycznych (pod kątem znaczącego popytu w Rosji); oddział produkcji maści; skład farmaceutyczny klasy „A”; projekt produkcji cewników (planowany do realizacji wspólnie z firmą południowokoreańską); projekt rozpylaczy (duże zapotrzebowanie w Rosji). Ponadto prowadzone są rozmowy w sprawie stworzenia dużego przedsiębiorstwa czystych opakowań farmaceutycznych. A.Gorochow poinformował, że inwestycje w oddział substancji farmaceutycznych już zostały dokonane i jego uruchomienie planowane jest w 2017 roku.

  Informacyjnie: Andriej Gorochow jest biznesmenem działającym w parku EKOBALTIK (firma Infomed-K), który niedawno stał się nieetatowym doradcą p.o. Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego.

  Źródło: na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu

   

  2. Kaliningradzki Kombinat Bursztynu przygotowuje partię towaru na eksport do Chin

  Kaliningradzki Kombinat Bursztynu przygotowuje pierwszą partię towaru na eksport do Chin. Według kontraktu poziom eksportu (z uwzględnieniem przetwórstwa w Obwodzie Kaliningradzkim) nie przekroczy 22% rocznej produkcji Kombinatu. W grudniu 2016 r. poinformowano, że Kaliningradzki Kombinat Bursztynu podpisał umowę o współpracy z firmą chińską wchodzącą w skład holdingu jubilerskiego. Zakłada się, że umowa przyczyni się do stworzenia klastra przetwórstwa bursztynu w regionie oraz integracji przedsiębiorstwa z międzynarodowym systemem obrotu bursztynem. Dostawy będą realizowane co kwartał, a cena będzie określana na podstawie wyliczeń średnich cen na giełdach i aukcjach za poprzedzający kwartał (na zasadzie przedpłaty). Nadal pozostaje otwarta sprawa utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustaleniami, 50% sprzedawanego stronie chińskiej surowca ma być przetwarzane na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego.

  Źródło: na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu

   

  3. Stowarzyszenie Inwestorów Zagranicznych Obwodu Kaliningradzkiego zaprezentowało problemy przedsiębiorców

  P.o. Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Anton Alichanow spotkał się z przedstawicielami regionalnego Stowarzyszenia Inwestorów Zagranicznych. Przedsiębiorcy poruszyli sprawy infrastruktury transportowej – m.in. budowy nowego przejścia w Dubkach na rosyjsko – litewskiej granicy, rozwoju portu lotniczego Chrabrovo, przewozów promowych, taryf portowych. Zwracali także uwagę na konieczność zapewnienia surowca dla przetwórstwa mięsnego w regionie. Odrębnie omówiono zagadnienia regulacji specjalnego trybu działalności gospodarczej w OK. P.o. Gubernatora A.Alichanow poinformował, że zostały przygotowane propozycje w zakresie uproszczenia procedury identyfikacji surowców i komponentów w produkcji wytworzonej w OK i wywożonej na pozostałe terytorium Rosji/Unii Celnej – w najbliższym czasie podjęte zostaną stosowne uzgodnienia na szczeblu federalnym.

  Kaliningradzcy przetwórcy mięsa zwrócili uwagę na wysokie ceny surowca i liczne kontrole. Dyrektor Generalny „Kaliningradzkiego Delikatesu” Audrius Kaladżinskas poinformował, że po wprowadzeniu ograniczeń importowych wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło do 20%. Z uwagi na braki surowca w regionie przetwórcy zmuszeni są do zakupu surowca z pozostałego terytorium Rosji po spekulacyjnych cenach (30% drożej niż w Europie). Zwrócił także uwagę na dużą liczbę kontroli – trzykrotne kontrole weterynaryjne (w zakładzie dostawcy, na granicy i następnie jeszcze wymagane sprawdzenie w dwóch laboratoriach). Aby zabezpieczyć surowiec dla przetwórstwa w regionie, należałoby podwoić produkcje wieprzowiny (w latach 2012 – 2013 produkowano w OK 180 tysięcy ton produktów mięsnych, a branża zapewniała 10 tysięcy miejsc pracy). Zwrócono przy tym uwagę na wysoką dochodowość produkcji surowca wieprzowego. Uzgodniono rozpatrzenie spraw wsparcia przetwórców mięsa w regionie.

  Informacyjnie: Stowarzyszenie Inwestorów Zagranicznych Obwodu kaliningradzkiego powstało w 2005 roku. Obecnie jego bazę członkowską stanowi ponad 30 przedsiębiorstw z inwestycjami z 18 państw – najwięcej z Litwy i Niemiec. Największa liczba przedsiębiorców Stowarzyszenia działa w sektorach: produkcji żywności, budownictwa i ubezpieczeń.

  Źródło: na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu