Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Informacje gospodarcze z Rosji/Obwodu Kaliningradzkiego (na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu)

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jan Łuszczyk | 2017-02-02 14:49:58
  informacje gospodarcze z rosji/obwodu kaliningradzkiego (na podstawie rosyjskich środków masowego przekazu)


  1. Nowy minister przemysłu obwodu kaliningradzkiego o zadaniach resortu

  Dmitrij Kuskow został powołany na stanowisko p.o. ministra polityki przemysłowej, rozwoju przedsiębiorczości i handlu obwodu kaliningradzkiego. Komentując nominację, p.o. gubernatora OK Anton Alichanow stwierdził, że w I półroczu 2017 podstawowe działania powyższego ministerstwa zostaną ukierunkowane na doskonalenie instytucji wspierania rozwoju działalności inwestycyjnej w sektorach przetwórczych i przyciąganie inwestycji przemysłowych.

  Z kolei p.o. ministra D.Kuskow stwierdził, że zarejestrowany został i podejmie działalność statutową Fundusz Rozwoju Przemysłu OK. Zostaną opracowane i wniesione do rozpatrzenia przez rząd OK projekty aktów prawnych, dotyczących środków stymulowania działalności parków i klastrów przemysłowych. Będą także kontynuowane prace w zakresie implementacji w OK mechanizmu specjalnego kontraktu inwestycyjnego, zawieranego przez podmiot Federacji Rosyjskiej. P.o. ministra D.Kuskow poinformował, że jego zadaniem będzie wzmocnienie roli resortu przemysłu jako mechanizmu zabezpieczającego udział kaliningradzkich organizacji przemysłu przetwórczego w federalnych programach wsparcia.

   

  2. Projekty transportowe obwodu kaliningradzkiego

  Regionalny rząd i Korporacja Rozwoju Obwodu Kaliningradzkiego przygotowują projekty transportowe, których realizacja planowana jest w formule partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP). Inicjatywy zostały zaprezentowane przez dyrektora generalnego Korporacji Rozwoju OK Władimira Zarudnego w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Rosji. Pierwszy projekt dotyczy przewozów kabotażowych („Bałtycki Express”) – leasing dwóch niewielkich kontenerowców, które kursowałyby jako kabotaż pomiędzy Kaliningradem i Ust-Ługą (bez konieczności załatwiania dokumentacji eksportowej). Propozycja wykorzystania mechanizmu PPP (49% rząd OK, 51% biznes prywatny). Według W.Zarudnego, rząd OK może dotować płatności leasingowe na nabycie wagonów dla „Bałtyckiego Expressu” oraz wnioskować o dotacje federalne w zakresie taryf transportowych. Realizacja projektu pozwoliłaby na odstąpienie od procedur celnych w ramach przewozów towarów pomiędzy OK i pozostałym terytorium Rosji.

  Drugi projekt dotyczy utworzenia regionalnego przewoźnika lotniczego, który pozwoliłby na realizację geograficznego potencjału regionu. Chodzi o uruchomienie niedrogich codziennych lotów do Berlina, Pragi, Mińska, Gdańska, Warszawy, co m.in. polepszy transportową dostępność regionu. Również ten projekt planuje się zrealizować z wykorzystaniem mechanizmów PPP.